Posiedzenie Prezydium ZO z udziałem Członków Honorowych PZW w Okręgu PZW w Katowicach – 27.08.2015 r.

Aktualności | 2015-08-28 | Publikujący: Okręg PZW w Katowicach

W czwartek 27 sierpnia 2015 r. o godz. 7,00 w Dolinie Górnika w Chorzowie rozpoczęło się coroczne spotkanie z Członkami Honorowymi PZW Okręgu w Katowicach połączone ze wspólnym wędkowaniem na akwenie „Dolina Górnika” - sekcji wędkarskiej koła PZW Chorzów. Uczestników spotkania przywitał prezes ZO.

W pierwszej części spotkania rozegrano dwusektorowe spławikowe zawody wędkarskie. W sektorze pierwszym rywalizowali między sobą Członkowie Honorowi Okręgu PZW w Katowicach, w sektorze drugim członkowie prezydium ZO i zaproszeni goście. W sumie uczestniczyło 21 zawodników. W sektorze pierwszym zwyciężył: Mirosław Iwański, 2. miejsce zajeli ex aequo  Lech Gorczyński i Konrad Ciura;  w sektorze drugim: zwyciężył: Waldemar Mikszto, 2. miejsce zajął Dariusz Gacek 3. Zbigniew Mośko. Najdłuższą rybę leszcza 43 cm złowił Janusz Olszewski.

W drugiej części spotkania  rozpoczęło się posiedzenie Prezydium  Zarządu Okręgu z udziałem Członków Honorowych i zaproszonych gości. Obradom przewodniczył Prezes Zarządu Okręgu – Mirosław Iwański.

Wiceprezes ds. gospodarczych  Konrad Ciura przedstawił projekt uchwały w sprawie podziału łowiska Buków I i II zlokalizowanego w polderze Buków funkcjonującego pod nr 008 oraz podziału łowiska Hubertus I i II  zlokalizowanego w Katowicach Szopienicach funkcjonującego pod nr 302.

Łowisko Buków I i II zostało podzielone na łowisko Buków I nr 008  i powierzchni lustra wody 30,81 ha oraz  Buków II nr 670 i powierzchni lustra wody 87,65 ha. Opiekunem łowisk pozostało koła PZW nr 62 Wodzisław Śl.

Łowisko Hubertus I i II zostało podzielone na łowisko Hubertus I nr 317 o powierzchni lustra wody 6,92 ha oraz łowisko Hubertus II  nr 302 o powierzchni lustra wody 17,33 ha. Opiekunem łowisk pozostało koła PZW nr 25 Katowice Szopienice. Obie uchwały zostały podjęte jednogłośnie.

Wiceprezes ds. organizacyjnych Janusz Olszewski omówił pismo urzędu wojewódzkiego w Katowicach w sprawie nadzoru władz samorządowych nad stowarzyszeniami nakazujące składać zgodnie z obowiązującym przepisami państwowymi sprawozdania z działalności władz Okręgu PZW w Katowicach i kołach funkcjonujących w terenie. Sprawozdania mają być składane  do samorządów na terenie których koła PZW prowadzą działalność statutową. W sprawie tej do kół zostanie przesłana stosowna informacja.

Wiceprezes ds. gospodarczych  Konrad Ciura zapoznał zebranych z tokiem prac prowadzonych przez komisje gospodarczą w sprawie stanu przygotowań do wydania zezwolenia na wędkowania w 2016 r. Projekt  zawiera 9 zmian i uzupełnień obecnego zezwolenia, m.in.:  proponuje  się wprowadzenie dobowego limit połowu suma na zbiornikach wodnych – do 2 sztuk na dobę; na zb. Łąka nr 005 wprowadzić okres ochronny szczupaka od 01.01. do 31.05. oraz wyłączyć z wędkowania brzeg zbiornika od strony drogi Brzeźce – Wisła Wielka w okresie od 01.01. do 31.06.; wprowadzić na zbiorniku Kuźnica Warężyńska nr 050 – wymiar ochronny sandacza do 50 cm i powyżej 85 cm oraz  szczupaka do 50 cm i powyżej 90 cm; wprowadzić zakaz zabierania złowionych ryb na zbiorniku Dzierżno Duże nr 713 oraz posiadania wcześniej złowionych ryb przy sobie; wprowadzić na zb. Amelung nr 403 połów ryb tylko metodą spławikową oraz zakaz połowu ryb z lodu.

Wiceprezes ds. młodzieży Zbigniew Mośko złożył relację z udziału naszych reprezentantów w 63 Indywidualnych Rzutowych Mistrzostwach Polski jakie odbyły się w Lublinie w dniach 13 – 16.08. br. Dwukrotnym Mistrzem Polski został junior Olaf Michalik w konkurencji pięcioboju i trójboju, Robert Mirek został wicemistrzem Polski w pięcioboju, a kadet Sobastian Tomanek brązowym medalistą Mistrzostw Polski w trójboju. W kategorii kobiet Oliwia Mośko wywalczyła wicemistrzostwo Polski i brązowy medal w dwuboju Multi.

Rzecznik dyscyplinarny kol. Tadeusz Wnorowski poinformował zebranych, że  w czasie ostatniego miesiąca wpłynęły do okręgu cztery wnioski o ukaranie naszych wędkarzy z okręgu Bielsko Biała, w tym jeden wniosek na członka władz koła z rej. IV. Strażnicy okręgu PZW w Katowicach złożyli 38 zawiadomień o wykroczeniach na naszych wędkarzy, ponadto ujawniono 2 wykroczeniach  popełnionych przez wędkarzy okręgów - Opole i Częstochowy. Wykroczenia dotyczyły: łowienie na trzy wędki, czyszczenie ryb na łowisku, brak dozoru nad wędkami i brak wpisu o wędkowaniu do rejestru.

W sprawach różnych wiceprezes ds. gospodarczych  Konrad Ciura poruszył sprawę poddzierżawy zbiornika Kasia w Mikołowie o powierzchni lustra wody 1,62 ha za użytkowanie, którego nowy dzierżawca podwyższył nam czynsz dzierżawny z kwoty 200 zł do kwoty 5 000 zł. rocznie. Koszty utrzymania, zarybienia i ochrony  takiego zbiornika przekraczają możliwości finansowe koła i mogą stanowić przykład dla innych właścicieli podobnych zbiorników, które dzierżawimy, co w konsekwencji będzie musiało mieć przełożenie na podnoszenie w przyszłości wędkarskich składek członkowskich. Problem ten będzie tematem dyskusji w rejonach i na posiedzeniach władz okręgu.

Mirosław Iwański

Prezes Zarządu Okręgu