Marcowe posiedzenie Prezydium Zarządu Okręgu PZW w Katowicach

Aktualności | 2017-03-23 | Publikujący: Okręg PZW w Katowicach

W czwartek 23 marca 2017 r. o godz. 16,00 w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Prezydium ZO, w którym uczestniczyli zaproszeni goście: przewodniczący i sekretarz Okręgowej Komisji Rewizyjnej kol. Zygmunt Witkowski i kol. Jarosław Pawlak; przewodniczący Okręgowego Sądu Koleżeńskiego kol. Zbigniew Górski; rzecznik dyscyplinarny Tadeusz Wnorowski i Władysław Wenerski oraz dyrektor biura ZO Henryk Brylski i gł. księgowa Iwona Galus.

Posiedzenia otworzył prezes Zarządu Okręgu kol. Mirosław Iwański. Na posiedzeniu Prezydium ZO podjęto 11 uchwał dot. m.in.:

- zatwierdzenia składu komisji egzaminacyjnych 14 kół PZW: nr 2 Bieruń Stary, nr 6 Czeladź, nr 31 Kuźnia Raciborska, nr 39 Olkusz Miasto, nr 50 Rydułtowy, nr 57 Szczakowa Miasto, nr 58 Szczakowa Kolejarz, nr 62 Wodzisław Śl., nr 68 Zebrzydowice, nr 70 Będzin Łagisza, nr 106 OSP Dąbrowa Narodowa,  nr 110 1-Maja, nr 111 Olza, nr 125 KWK Chwałowice;

- wprowadzenia jednolitych zaświadczeń  o zdanym egzaminie na kartę wędkarską w kołach okręgu – obie uchwały omówił wiceprezes ZO ds. organizacyjnych Janusz Olszewski;

- wystąpienia z wnioskiem o wykup gruntów w gminie Gierałtowice na potrzeby gospodarza łowiska nr 718 Leśny  koła PZW nr 28  Knurów;

- wystąpienia z wnioskiem do Urzędu Gminy Bolesław o zmianę zapisów  w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, dot. składowania, magazynowania, zbierania, przetwarzania i unieszkodliwiania odpadów”;

- zatwierdzenia regulaminu łowiska licencyjnego nr 524 „Grajdołek” położonego w Jaworznie, dzielnica Jeleń, przy ulicy Inwestycyjnej,  którego gospodarzem jest Koło PZW nr 94 Jeleń;

- zatwierdzenia regulaminu i cennika przystani wędkarskiej Okręgu PZW w Katowicach nad zbiornikiem nr 009 Dziećkowice, której gospodarzem jest koło PZW nr 32 Lędziny;

- zatwierdzenia regulaminu i cennika przystani wędkarskiej Okręgu PZW  w Katowicach nad zbiornikiem nr 010 Nakło-Chechło, której gospodarzem jest koło PZW nr 59 Tarnowskie Góry;

- zatwierdzenia regulaminu i cennika przystani wędkarskiej i pola kampingowego Okręgu PZW w Katowicach nad zbiornikiem nr 003 Pławniowice, której gospodarzem jest koło PZW nr  43 Pyskowice;

- zakupu kabla ziemnego linii energetycznej na potrzeby ośrodka  Port Pogoria I w Dąbrowie Górniczej na potrzeby ominięcia istniejącej napowietrznej linii energetycznej przebiegającej przez działki osób prywatnych - omówił wiceprezes ZO ds. gospodarczych kol. Konrad Ciura.

- dofinansowania remontu siedziby koła PZW nr 9 Chorzów,  remontu siedziby  koła PZW nr 32 Lędziny, budowy drogi dojazdowej do rybaczówki koła PZW nr 47 Radzionków i siedziby  koła PZW nr 61 Wesoła – omówił skarbnik ZO kol Robert Sito.

- nadania odznaki „Wzorowy Młody Wędkarz” członkom uczestnikom: Kamilowi Zawadzkiemu,  Jakubowi Bzdziuch z koło PZW nr 1 Będzin i Michałowi Walterowi, Przemysławowi  Bochenek z koło PZW nr 47 Radzionków – omówił wiceprezes ZO ds. sportu Bogusław Kossowski.

W dalszej części posiedzenia przewodniczący poszczególnych komisji problemowych złożyli relacje ze swojej działalności:

Kol. Janusz Olszewski omówiony stan wprowadzania danych osobowych członków kół PZW do bazy elektronicznej Polskiego Związku Wędkarskiego, który  kształtuje się na poziomie ok. 70%.. Przeprowadzania egzaminów na kartę wędkarską zgodnie z ustawą o rybactwie śródlądowym i rozporządzeniami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Kol. Konrad Ciura omówił weryfikację regulaminów przystani wędkarskich prowadzonych przez koła PZW, negocjacje w sprawie wykupienie gruntów i gruntów pod wodami w Gierałtowicach, przyczynach śnięcia ryb w zbiornikach w okresie zimowym, wprowadzenie w przyszłym roku regulacji w sprawie przetrzymywania ryb w czasie połowu w stanie żywym, a nie ich uśmiercanie i chowanie w miejscach uniemożliwiających kontrolę przez straż rybacką.

Kol. Bogusław Kossowski poinformował o podjęciu patronatu przez samorządy miast na terenie, których odbywać się będą zawodów z cyklu Grand Prix Polski organizowane przez okręg.

Kol. Dariusz Gacek przedstawił stan przygotowań okręgu do objęcia patronatem targów wędkarskich Rybomania w Sosnowcu w dniach 25-26 marca 2017 r. W czwartek 23.03.2017 r. ichtiolog okręgu uczestniczył w pokazie ichtiofauny zorganizowanej dla licznie przybyłej młodzieży szkolnej.  Ponadto zorganizowany zostanie przez trenerów i czołowych zawodników okręgu pokaz sportowy rzutowej dyscypliny wędkarskiej dla odwiedzających targi.

Rzecznicy dyscyplinarni ZO Tadeusz Wnorowski kol, Władysław Wenerski  zakończyli szkolenia rzeczników dyscyplinarnych kół we wszystkich rejonach. Na 113 kół w szkoleniu nie uczestniczyło tylko  11 rzeczników, co w porównaniu do ubiegłego roku liczebność uczestników szkoleń znacznie się zwiększyła.

Prezes okręgu omówił przebieg Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Delegatów, który odbył się w Warszawie w siedzibie NOT-u przy ul. Tadeusza, Czackiego w dniu 15 marca 2017 r., na którym  przyjęto uchwałą  nowy statutu Polskiego Związku Wędkarskiego. Podjęta uchwała wejdzie w życie z dniem zarejestrowania statutu przez sąd rejestrowy. Z dniem zarejestrowania nowego statutu traci moc wiążącą poprzedni statut.

Kol. Edward Totoń przedstawił działania zmierzające do pozyskania środków unijnych w wysok ok. 140.000 zł jakie zamierza pozyskać okręg na wyposażenie SSR w samochód terenowy, łódź patrolową  i inny sprzęt pozwalający na skuteczne działania antykłusownicze.

Mirosław Iwański

Prezes Zarządu Okręgu