Spotkanie Opiekunów Młodzieży Kół PZW Okręgu Katowice 2012

Aktualności | 2012-03-23 | Publikujący: Okręg PZW w Katowicach

Spotkanie Opiekunów Młodzieży Kół PZW Okręgu Katowice 2012

Doroczne spotkanie Komisji Młodzieżowej Okręgu Katowice z opiekunami pracującymi w kołach z najmłodszymi adeptami wędkarstwa, zgromadziło w dniu 16. marca 2012 roku liczną rzeszę osób zainteresowanych problematyką sportową, szkoleniową i wychowawczą.

Po przywitaniu zebranych przez wiceprzewodniczącego Komisji, Romana Łysiaka, głos zabrał kol. Antoni Rogulski, odnosząc się w pierwszej kolejności do kwestii organizacji pracy w terenie i jej dokumentowania w kontekście obowiązującej Ustawy o ochronie danych osobowych. Omówił również niejasności dotyczące regulaminu konkursu Młodzieżowe Koło Roku, tak w zakresie sprawozdawczości, jak i działalności szkółek, poszczególnych sekcji i zasad odpisu ze składki rocznej z tytułu pracy z młodzieżą w kołach

Kol. Zbigniew Kliszka omówił zagadnienia sportowe, zachęcając równocześnie do powszechnego uczestnictwa w zawodach organizowanych przez Komisję Młodzieżową. Zwłaszcza eliminacje zmagań „Młodych Talentów”  wydają się tutaj być kuźnią przyszłych mistrzów Okręgu i – jak stwierdził Z. Kliszka -  miejscem, gdzie „wylęgają się perełki, które świecić będą jasnym światłem”,  reprezentując nasz Okręg i stając się propagatorami sportu wędkarskiego. Dodał również, iż Komisja zabiega corocznie o cenne nagrody dla uczestników zawodów, (m.in. przy dużym wsparciu sponsora, którym jest tradycyjnie hurtownia „Elegant”).  Omówił również pozostałe zawody, w których mogą uczestniczyć najmłodsi. (Szczegółowe informacje i komunikaty dotyczące imprez dostępne są na bieżąco na stronie internetowej Komisji Młodzieżowej).

Odpowiedzialny za organizację okręgowej Olimpiady Wędkarskiej – Andrzej Stokfisz – omówił zasady, przebieg i kwestie organizacyjne związane z tą młodzieżową imprezą, która na stałe weszła do kalendarza wydarzeń sportowych i, jak w latach ubiegłych, odbędzie się w b.r. na terenie katowickiej Doliny Trzech Stawów. Dodał, iż Komisja Młodzieżowa obejmuje patronat nad stworzeniem dwóch drużyn rekrutujących się ze zwycięzców okręgowej Olimpiady, które reprezentować nas będą na forum olimpiad ogólnopolskich. Jedna z trzech imprez tego cyklu (oprócz Poznania i Gdańska) odbędzie się latem na terenie naszego Okręgu, nad zbiornikiem Przeczyce.

Konkurencjom rzutowym swoją uwagę poświęcił jeden z głównych animatorów  tej dyscypliny wśród młodzieży, kol. Henryk Bębnowicz. .Podsumował dobiegający końca cykl halowych zawodów, zachęcając jednocześnie do propagowania tej – mającej wielkie tradycje w naszym regionie – dyscypliny wśród młodzieży, zrzeszonej w kołach Okręgu. Spośród wychowanków naszego Okręgu rekrutują się czołowi zawodnicy kadry juniorów, reprezentanci Polski, medaliści mistrzostw Europy i świata. H. Bębnowicz zapowiedział także, iż w najbliższym czasie  Okręg otrzyma wsparcie opiekuna dyscypliny muchowej, który będzie pomagał stworzyć zręby tej, wciąż mało popularnej wśród młodzieży – dyscypliny.

Kolejnymi kwestiami, którym podczas spotkania poświęcono wiele uwagi były: wymiana międzynarodowa podczas zgrupowań sportowych oraz organizacja letniego wypoczynku – młodzieżowych obozów wędkarskich, kryteria kwalifikacji na ww., zasady finansowania i plany w tym względzie na rok bieżący.

W kwestiach natury prawnej i wychowawczej głos zabrała kol. Jolanta Stefanek, uczulając zebranych opiekunów na konieczność zapoznania się ze stosownymi ustawami i  przepisami oświatowymi dotyczącymi pracy z młodzieżą i stosowania się do ich standardów. Omówiła także zasady odpowiedzialności karnej i konieczności posiadania odpowiednich uprawnień, upoważnień i ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej na okoliczność opieki w czasie zajęć z dziećmi. Dodatkowo zwróciła uwagę na konieczność bezpieczeństwa nad wodą, tak podczas zawodów, jak i bieżących zajęć w szkółkach wędkarskich.

Kol. Roman Łysiak przypomniał zebranym, iż polisy ubezpieczeniowe dla opiekunów opłacają od bieżącego roku we własnym zakresie koła. Nadmienił dodatkowo, iż w kasie Okręgu można nabywać (w cenie 1 zł) uniwersalne plakaty zawiadamiające o organizacji zawodów dzieci i młodzieży.

Spotkanie zbiegło się z  uroczystością wręczenia legitymacji świeżo upieczonym Instruktorom Szkolenia Młodzieży Wędkarskiej, którzy po odbyciu zajęć teoretycznych i zliczeniu niełatwego egzaminu (w maju ub.r.), zasilili szeregi wykwalifikowanej kadry szkoleniowej Okręgu.

Jolanta Stefanek